logo-samandehi

چند گیاه که بدون خاک، در آب هم رشد میکنند

27 شهریور 1400

معمولا وقتی صحبت از نگهداری و رشد گل و گیاه میاد ناخودآگاه یاد خاک می‌افتیم. بیشتر گیاهان در خاک زندگی می‌کنند و مواد مغذی خودشون رو از اون طریق جذب می‌کنند. اما گیاهانی نیز وجود دارند که بدون خاک هم رشد می‌کنند. کشت و کار در آب رو به اصطلاح هیدروپونیک می‌گویند. هیدروپونیک اولين بار توسط دكتر گريك استاد دانشگاه هاي كاليفرنيا بیان شد. ما توی این مقاله قرار نیست به توضیح درباره چگونگی عملکرد این گیاهان در آب بپردازیم بلکه قصد داریم چند گیاهی که امکان رشد در آب دارند رو به شما معرفی کنیم.

     

نگهداری از گیاه در آب
وجود گیاه در خانه یا محل کار لازم است زیرا بعضی از اونها هوا رو تصویه می‌کنند و به طور کلی رنگ و انرژی اونها زیبایی فضا رو دو چندان می‌کنه. اما برخی از افراد از کثیف کاری های خاک متنفر هستند و از زمان آبیاری گیاهان اطلاع ندارند. این افراد میتونند از گیاهانی که قابلیت نگهداری در آب رو دارند مراقبت کنند. در ادامه به معرفی این گیاهان می‌پردازیم.
1. بگونیا
2. اسپاتی فیلوم
3. حسن یوسف
4. برگ بیدی
5. گندمی
6. پیله آ
7. برگ انجیری
8. ارکیده
9. دراسنا قرمز
10. پتوس

   

حتما گلدان مناسبی انتخاب کنید
همانطور که هنگام کاشتن گیاه در خاک نیاز است گلدان مناسبی انتخاب کنید، در اینجا نیز باید ظرف مناسبی رو در نظر بگیرید. ممکن است فکر کنید این موضوع اهیت زیادی نداره و میتونید گیاه رو در هر ظرفی قرار بدید اما اهمیت این موضوع بعد از گذشتن مدتی نمود پیدا میکنه.

انتخاب ظرف یا گلدان نامناسب پس از مدتی، باعث له شدن ریشه ها شده و یا هنگام بیرون آوردن گیاه جهت تمیز کردن یا تعویض ظرف، ریشه ها رو دچار آسیب میکنه. همچنین ممکن است سطح قرار گرفتن آب در ظرف به گونه ای باشه که قسمت زیادی از ساقه نیز در آب قرار بگیره و دچار پوسیدگی بشه. به این منظور بهترین گلدان، گلدانی‌ست که دهانه‌اش باریک و قسمت تحتانی‌اش پهن تر و بزرگتر باشه. همیشه سایز و اندازه ظرف رو با لحاظ میزان ریشه به گونه‌ای تنظیم کنید که هنگام خروج گیاه از ظرف، ریشه ها آسیب نبینند.

   

نتیجه گیری
تعداد گیاهانی که قابلیت زندگی در آب رو دارند زیاد هستند اما بسیاری از اونها بعد از ریشه دار شدن باید داخل خاک قرار بگیرند وگرنه از بین میرن. اما گیاهانی که در اینجا نام برده شد قابلیت این رو دارند تا همیشه در آب زندگی کنند. نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم گلدان نگهداری از این گیاهان است. آذین پلی نور به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات نورانی در خاورمیانه است و گلدان های مختلفی رو در طرح های متنوع و سایزهای متفاوت تولید میکنه. برای تهیه گلدان برای گیاهان نام برده شده میتونید به قسمت محصولات سایت سر بزنید و گلدان مناسب برای گیاهتان رو انتخاب کنید. بعضی از گلدان های آذین پلی نور قابلیت نورانی شدن دارند و رنگ نور آنها به 16 رنگ مختلف تغییر میکنه. این محصولات نشکن هستند و بسیار مناسب گیاهانی هستند که در آب نگهداری میشن.

 

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...