logo-samandehi

چطور یک فضای کاری پویا ایجاد کنیم؟

2 مرداد 1400

دکوراسیون محل کار رابطه مستقیم با افزایش رضایت و کارآمدی کارمندان دارد. در طراحی های جدید، طراحان سعی دارند علاوه بر توجه به زیبایی محیط فضایی را ایجاد کنند که مشارکت افراد را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات کارمندانی که در محیط کار بیشتر با بقیه تعامل دارند، احتمال اینکه شرکت را ترک کنند و یا مرخصی بگیرند کمتر از کارمندانیست که تعامل کمی با دیگران دارند. در اینجا سعی داریم به چند ویژگی مهم برای ایجاد یک فضای کاری پویا اشاره کنیم.

                

انعطاف پذیری محیط کار
مطالعه نشان داده که بین داشتن رضایت بالا در محیط کار و درگیری بالای کارمندان رابطه زیادی وجود دارد. همچنین کارمندانی که کنترل بیشتری بر محل کار فیزیکی خود دارند از جمله دسترسی به فضاهای خصوصی، بالاترین سطح تعامل را نیز گزارش می دهند. ایجاد فضاهای انعطاف پذیر برای کارکرد های مختلف و استفاده از پلان باز در طراحی برای ایجاد تعامل بیشتر کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی فضای کاری انعطاف پذیر می تواند تأثیر مثبت و ماندگاری بر کارمندان شما داشته باشد و آنها را به کار خلاقانه تر و همکاری موثرتر در پروژه ها تحریک کند.
برای حفظ و جذب با استعدادترین کارمندان در شرکت خود، باید چند کار را فراتر از کاپوچینو رایگان ارائه دهید. امکانات رفاهی که بیشترین تأثیر را در شادی دارند شامل کافه های کاملاً مجهز، اتاق های استراحت راحت و فضای باز با کفپوش نرم است که کارکنان می توانند در آنجا کشش یا ورزش داشته باشند. امکاناتی که انتخاب می کنید باید منعکس کننده اخلاق و ارزشهای اصلی شرکت شما باشند. به عنوان مثال، برای پرورش فرهنگ همکاری ممکن است لازم باشد تا در هر طبقه یک سالن استراحت طراحی کنید.

             

برای ایجاد فضای کاری انعطاف پذیر باید به کارمندان اجازه انتخاب دهید. در فضای کاری انعطاف پذیر کاملا برعکس فضاهای کاری قدیمی که یک میز و صندلی ثابت داشتند، این کارمندان هستند که انتخاب می کنند در کدام فضا کار کنند. یکی از اولین اقدام ها برای ایجاد فضای باز، برداشتن دیوارهای فیزیکی و استفاده از شیشه به جای آن است. این کار باعث می شود تا تعامل بین افراد افزایش پیدا کند و دیرتر احساس خستگی به کارمندان دست بدهد.

             

استفاده از رنگ برای ایجاد فضای خلاقانه
برای ایجاد فضای خلاقانه باید از رنگ های مناسب و گیرا استفاده کنید. انتخاب رنگ میز و مبلمان نیز اهمیت بسیاری دارد. با انتخاب رنگ اشتباه تمام زحمات شما بر باد می رود زیرا رنگ تاثیر بسیار زیادی بر احساسات و روحیه کارکنان می گذارد. مانند هر چیز دیگری در زندگی، آنچه در یک موقعیت ایده آل است ممکن است در یک شرایط دیگر ضد حال باشد. رنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. شاید رنگی از نظر شما خسته کننده باشد درصورتیکه همان رنگ برای فردی دیگر نشاط آور است. محصولات نورانی آذین پلی نور هر نوع سلیقه و روحیه ای را در نظر گرفته است. آذین پلی نور اولین تولیدکننده انواع المان های نورانی و غیرنورانی در خاورمیانه است و رنگ محصولات نورانی آن به وسیله ریموت کنترل به 16 رنگ مختلف تغییر می کند. درضمن ریتم تغییر رنگ محصولات را نیز خودتان انتخاب می کنید. استفاده از المان های نورانی در محیط کار باعث ایجاد فضای خلاقانه و متفاوت می شود. دادن امکان انتخاب به کارمندان برای انتخاب رنگ میز و صندلی خودشان، حس خوبی به آنها القا می کند. این کار نشان می دهد که شما به کارمندتان احترام گذاشته اید و نظرشان برای شما مهم است.

               

استفاده هوشمندانه از صندلی و مبلمان
ایجاد فضای متفاوت برای کارمندان باعث می شود که کارمندان هر روز صبح با ورود به فضای کار انرژی بگیرند و حوصله بیشتری برای انجام کارها به خرج دهند. انتخاب صندلی های راحت یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت کنید. علاوه بر صندلی های رسمی شاید نیاز باشد از تعدادی صندلی با طراحی خاص استفاده کنید تا فضا را کمی خودمانی تر و مدرن تر جلوه دهد. «صندلی کمر باریک بلند»، «صندلی خرگوشی»، «صندلی افراجم» در رنگ های قرمز و مشکی می توانند گزینه های تکمیلی مناسبی برای محیط کار باشند. «نشیمن باکس» نیز یکی از المان هایی است که حضورش در هر مکانی لازم است. زیرا هم به عنوان صندلی و هم به عنوان زیرپایی قابل استفاده است.

             

ایجاد فضای استراحت

محیط کار هر چند هم دوستانه و خلاقه باشد باز هم محیط کار است. بعد از گذراندن روزی شلوغ و شرکت در تعداد زیادی جلسه، هر فردی نیاز دارد تا برای مدت کوتاهی استراحت کند و ذهنش را برای ادامه فعالیت هایش آماده کند. فراهم کردن یک محیط آرام برای استراحت کارمندان بسیار عملی و کارآمد است. یک محیط جداگانه و به دور از سر و صدای شرکت را به محل استراحت کارمندان اختصاص دهید. استفاده از رنگ های لایت و آرامش بخش در این محیط بسیار اهمیت دارد و میزان راحتی مبلمان و کاناپه انتخابی برای اتاق استراحت باید در الویت کار شما قرار بگیرد.

               

نورپردازی و سبزینگی
محیط های اداری خسته کننده و اتاق های کوچک را به یاد بیاورید. آیا حاضرید هر روز 8 ساعت از عمرتان را در آنجا بگذرانید؟ حالا آن اتاق تاریک را با یک فضای روشن که پر از گل و گیاه است مقایسه کنید. کدام را ترجیح می دهید؟ مطمئنن هر کارمندی گزینه دوم را ترجیح می دهد و در آن محیط کارآمدتر خواهد بود. گیاهان به فضا انرژی و حس خوب می بخشند. یکی از راه های ایجاد فضای کار پویا استفاده از گل و گیاه و المان های نورانی است. برای اینکه با یک تیر دو نشان بزنید می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که خاصیت نورانی شدن دارند. گلدان های نورانی آذین پلی نور هم طراحی ویژه ای دارد و هم تغییر رنگ می دهد.

               

نتیجه گیری
شرکت های جدید بعد از سالیان سال به اهمیت دکوراسیون داخلی در محیط کار پی برده اند و سعی می کنند تا محیط را طوری طراحی کنند تا کارمندان بهترین خودشان را ارائه دهند. داشتن فضای کار متفاوت و کارآمد رضایت شما را از شغلتان بالا می برد و باعث می شود به محل کارتان افتخار کنید. در این مقاله سعی شد به برخی نکات و ویژگی های مهم برای طراحی یک فضای کار پویا اشاره شود. شرکت آذین پلی نور به عنوان اولین و بزرگترین تولیدکننده محصولات نورانی و غیرنورانی است که می تولید کننده محصولات نورانی و غیرنورانی است که می توانید برای خلق یک محیط پویا و متفاوت از آنها استفاده کنید.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...