logo-samandehi

از این گیاهان در بالکن استفاده کن!

1 مرداد 1400

بالکن یکی از فضاهای دنج است که اگر به آن سر و سامان بدهید می تواند پاتوق شما شود. در مقاله قبلی به نحوه دکور بالکن و ایجاد حریم خصوصی به وسیله گیاهان پرداختیم. گیاهی که برای نگهداری در بالکن انتخاب می کنیم باید در مقابل گرد و غبار، آلودگی و گرما مقاوم باشد. نور خورشید در بالکن شمالی غیر مستقیم و کم، و در بالکن جنوبی زیاد است. پس گیاهان آنها باهم متفاوت اند. در این مقاله سعی داریم چند گیاه مناسب برای بالکن شمالی و بالکن جنوبی رو پیشنهاد کنیم.

چند گیاه مناسب برای بالکن جنوبی

               

• کروتون
این گیاه عاشق آب است و در خاک خیس یا مرطوب به خوبی عمل می کند. کورتون ها از جا به جایی بیزارند. بنابراین وقتی تصمیم به نگهداری از این گیاه می گیرید باید یک جای ثابت برای آن در نظر داشته باشید. این گیاه به آفتاب زیادی نیاز دارد. مکان ایده آل آن جایی است که بتواند هر روز 6 الی 8 ساعت نور مستقیم بگیرد. در ضمن برای اطمینان از اینکه گلدان زهکشی مناسبی دارد به دنبال ظرفی باشید که دارای سوراخ های خوبی در کف باشد. کورتون می تواند گیاه مناسبی برای بالکن جنوبی باشد زیرا هم به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و هم عاشق آب و رطوبت است.

             

• شمعدانی
این گیاه بسیار پرطرفدار است و پرورش دادن آن نیز کار سختی نیست. شمعدانی رنگ های متنوع و رایحه مطبوعی دارد. در هنگام آبیاری این گیاه باید اجازه دهید تا خاک آن کاملا خشک شود و سپس گیاه را به طور کامل آبیاری کنید. شمعدانی به نور علاقه دارد اما نقاط کاملا آفتابی نیز برای شمعدانی مناسب نیست و بهتر است آن را زیر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. برای اینکه گیاه شما بیشترین تعداد شکوفه را داشته باشد باید آن را در محلی قرار دهید تا در طول روز 4 الی 6 ساعت نور آفتاب به آن برسد.

           

• یوکا
یوکا گیاهی زیبا با برگ های بزرگ و کشیده است. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور و دما بسیار مقاوم است و در اکثر فضاهای خانه می توان از آن استفاده کرد. اما اگر می خواهید گیاهتان در بهترین حالت خودش باشد بهتر است آن را در بالکن جنوبی قرار دهید. یوکا به نور کافی احتیاج دارد و اگر در سایه قرار بگیرد پس از مدتی فاصله برگ هایش از هم زیاد می شود و شکل بدی به خود می گیرد. در تابستان باید این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید و هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری کنید.

      

• ناز یخی
یکی دیگر از گیاهانی که مناسب نگهداری در بالکن جنوبی است، ناز یخی نام دارد. این گیاه رونده است و نیاز شدید به نور خورشید دارد. اگر می خواهید گیاهتان گلدهی خوبی داشته باشد حتما باید نور کافی را برای آن فراهم کنید. گلدان گل یخ رونده را در مکانی کاملا آفتابگیر قرار دهید. اگر محیط گیاه نور کافی نداشته باشد رشد آن کند می شود و گلدهی به مشکل می خورد. پس اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید بهتر است آن را در بالکن پرنور قرار دهید. در کمبود نور رشد گیاه علفی می شود و زیبایی خود را نشان نمی دهد. نیاز به آبیاری این گیاه تقریبا کم است و آبیاری زیاد آن باعث پوسیدگی ریشه و آبیاری کم باعث تشنه ماندن و خشکی گیاه می شود.

                   

• رزماری
گیاه رزماری یکی دگر از انتخاب های مناسب برای نگهداری در بالکن است. همانطور که می دانید این گیاه خوراکی است و خواص بسیاری دارد. نگهداری از گیاه رزماری سخت نیست زیرا تحمل زمستان و سرمای ملایم را نیز دارد. شاید بعضی ها فکر کنند که آبیاری این گیاه سخت است چون رزماری ریشه های خشک را ترجیح می دهد. اگر قرار است از این گیاه در بالکن استفاده کنید، دو بار در هفته باید به آن آب دهید. درضمن یکی از نکته های مهم در نگهداری از رزماری انتخاب گلدان مناسب بری آن است. اگر گیاه رزماری حدود 14 سانتی متر است، گلدان آن باید حداقل به همان اندازه باشد. بنابراین «گلدان افراجم»، «گلدان 4 ضلعی هلما»، «گلدان استوانه هلما»، «گلدان لوزی طرح سنگ»، «گلدان مربع ایستاده طرح سنگ»، «گلدان ایتالیایی بزرگ»، «گلدان طرح لوزی بلند» و «گلدان ایستاده» می تواند گزینه مناسبی برای پرورش رزماری باشد.

چند گیاه برای بالکن شمالی

                

• برگ عبایی
یکی از گیاهانی که مناسب نگهداری در بالکن شمالی است، برگ عبایی نام دارد. این گیاه تزیینی بسیار زیباست و جذاب ظاهری آن باعث شده تا به یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی تبدیل شود. این گیاه قادر به مقاومت در بسیاری از شرایط است که سایر گیاهان توانایی مقابله با آن را ندارند. این گیاه مناسب مناطق دارای نور غیر مستقیم است و در شرایط سخت و دما های مختلف نیز قابل نگهداری می ‎باشد اما با این حال باید بدانید که این گیاه را نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید زیرا در این صورت گیاه برگ عبایی مورد نظر خواهد سوخت. خاک این گیاه نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد. بهترین آبیاری برای این گیاه، آبیاری به وسیله قطرات باران است که در صورت عدم دارا بودن این شرایط، گیاه مورد نظر را با مقدار کمی آب آبیاری کنید و پس از خروج آب اضافی از سوراخ های زیر گلدان، آب اضافی را دور بریزید.

                 

• لیلیوم
لیلیوم گیاهی زیباست که نیاز به نور کامل و غیرمستقیم خورشید دارد اما توان تحمل نور مستقیم خورشید برای چند ساعت را نیز دارد. لیلیوم به دلیل داشتن پیاز، به آبیاری بالا حساس است و در صورت آبیاری بیش از حد ریشه دچار پوسیدگی شده و از بین می رود. برای کاشت لیلیوم از گلدان های عمیق و بزرگ استفاده کنید و در هر گلدان حداکثر سه پیاز با فاصله از هم قرار دهید.

                 

• نخل اریکا
گیاه نخل اریکا بسیار زیبا و انطباق پذیر با محیط اطراف است. این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم می باشد اما در سایه نیز امکان رشد دارد. برای آبیاری این گیاه، باید قبل از اینکه خاک گیاه خشک شود اقدام به آبیاری کنید. مراقب باشید که خاک مرطوب باشد، نه این که بیش از حد آب در آن جمع شود و در طول ماه های خنک تر زمستان باید اجازه دهید که بین هربار آب دادن، خاک خشک شود.

                 

• پوتوس
پوتوس یک گیاه رونده است که به دلیل مقاومت بالا و رشد راحت مشهور شده است. گیاهان رونده برای بالکن مناسبند زیرا فضای زیبایی را ایجاد می کنند. این گیاه نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند. پوتوس در شرایط نوری متفاوت بسیار خوب عمل می کند و حتی نور کم را تحمل می کنند، اما نور داخلی متوسط برایش ایده آل است. در بیرون از خانه، در سایه نیز می تواند رشد کند. خاک گلدان پوتوس را مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که زیاد آب ندهید. این گیاه زیبا می تواند فضای بلااستفاده بالکن شما را تبدیل به یک محل امن برای کتاب خواندن کند.

                

• لوبیا سبز
بله لوبیا سبز! شما می ‎توانید لوبیا سبز را در حجم بالا در فضای محدودی پرورش دهید. این گیاه در معرض نور خورشید به بهترین شکل رشد خواهد کرد که البته قرار گرفتن آن در سایه هم ایده خوبی است. گیاه لوبیا سبز به آبیاری زیادی نیاز دارند و برای پرورش این گیاه بهتر است از آبیاری قطره ای استفاده شود که در صورت عدم آبیاری کافی رشد این گیاه متوقف خواهد شد.

 

 

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...