logo-samandehi

6 المان مهم در طراحی داخلی

17 خرداد 1400

6 المان مهم در طراحی داخلی
وقتی به طراحی داخلی فکر می کنید، کلماتی مثل خلاقیت و ذوق بلافاصله به ذهن خطور می کنند. طراحان داخلی حرفه ای معمولاً براساس اصول و عناصر خاص طراحی داخلی، مجموعه ای از "قوانین" غیررسمی رو دنبال می کنند. این عناصر طراحی داخلی شامل فضا، خط، فرم ها، نور، رنگ، بافت و الگو میشن و متعادل نگه داشتن اونها کلید ایجاد یک فضای داخلی زیبا از نظر زیبایی شناختیه. علاوه بر این که ظاهر اتاق رو زیبا میکنه، هماهنگی این عناصر در کنار هم باعث افزایش عملکرد اونها میشه. برای شروع، یک طراح داخلی اتاق رو با توجه به این عناصر طراحی داخلی ارزیابی میکنه و سپس از اونها برای پنهان سازی یا ارتقا ویژگی ها و نقص های مختلف فضا استفاده میکنه. حداقل شیش عنصر همیشه باید در ایجاد هر فضای داخلی در نظر گرفته بشن که توی این مقاله به این المان ها اشاره میکنیم.

                               

فضا
وقتی صحبت از عناصر طراحی داخلی میشه، فضا از اهمیت اساسی برخورداره. اگه فضای مناسبی نداشته باشید هیچ برنامه و طرحی کارساز نخواهد بود. برای اطمینان از اینکه از طراحی داخلی نهایت استفاده رو می کنید، استفاده بهینه از فضای موجود نکته اصلی است. یک مفهوم اساسی برای درک طراحی داخلی فضا و محیط مورد نظر هست. اطمینان از اینکه شما برای استفاده از اونچه در دسترس شماست بهترین تجهیزات رو دارید. فضای موجود معمولاً به راحتی قابل تغییر نیست (اگرچه گاهی ممکن است یک طراح این کار رو انجام میده)، بنابراین شما باید با چیزی که در مرزهای فیزیکی اتاق دارید کار کنید.
مهمترین عنصر طراحی داخلی، یک فضای کاربردیه. فضا به عنوان پایه کل طراحی داخلی عمل میکنه. بنابراین، ضروریه که کاربر و طراح هر دو از در دسترس بودن فضا و هدف هر فضا به صورت جداگانه آگاهی داشته باشند. یک فضای عملکردی شامل دو نوع قسمته. فضایی که با مبلمان یا وسایل پر شده باشه (به عنوان مثال مبل، سرویس غذاخوری و غیره) فضای مثبتی خواهد بود و فضایی خالی (به عنوان مثال راهرو، فضای بین میز غذاخوری و مبل) به عنوان فضای منفی در نظر گرفته خواهد شد. هر دو فضا توسط نیاز کاربر تعیین میشن چون هر کاربر برای اهداف مختلف به فضای متفاوتی نیاز داره. از همه مهمتر، هر دو فضا باید متعادل نگهداری بشن چون شما نمیتونید اونجا رو بیش از حد شلوغ یا خالی کنید.

                      

رنگ
بعد از عملکرد فضا، مورد بعدی که باید به اون توجه کرد رنگ ها هستند. رنگ ها ارتباط زیبایی شناختی بین جسم زنده و غیر زنده رو نشون میدن. هر رنگ دارای سه جنبه متمایز رنگ، ارزش و شدت است. یک طراح داخلی خوب باید از این سه جنبه کاملاً آگاه باشه تا همه نوع تغییر رنگ یا ترکیب رنگها رو انجام بده. به عنوان مثال، رنگ های زمینی روشن (به عنوان مثال بژ، قهوه ای روشن، خاکستری گرم روشن و غیره) برای اتاق خواب یک انتخاب عالی خواهند بود. روانشناسی رنگ رو نباید دست کم گرفت چون توسط هر طراح داخلی ماهر به طور کامل مورد استفاده قرار خواهد گرفت. رنگ میتونه خاطرات و احساسات رو برانگیخته کنه و پاسخ فیزیکی و روانی رو در بدن ما تحریک کنه. هنگام انتخاب رنگ یک اتاق، ابتدا به این فکر کنید که این اتاق برای چه چیزی استفاده خواهد شد و فعالیت هایی که در آن فضا اتفاق می افتد. ثانیا، در نظر بگیرید که با توجه به اینکه نور میتونه درک ما رو نسبت به رنگ تغییر بده، نور طبیعی و مصنوعی چه تاثیری بر رنگ انتخابی شما در طول شبانه روز دارند. در آخر، اندازه فضا رو در نظر بگیرید. طراحان داخلی اغلب از رنگهای روشن در فضاهای کوچکتر استفاده می کنند.

                

نور
نور یکی از جزئیاتیه که هرگز نباید از اون غافل شد. لازم نیست که یک طراح داخلی حرفه ای باشید تا بدونید که تغییرات کوچک مثل ایجاد تغییر در روشنایی میتونه خانه رو جوری تغییر بده که قبلاً فکرش رو هم نمی کردید. چطور میشه از نور به عنوان عنصر در طراحی داخلی استفاده کرد؟ با استفاده از لوستر در ورودی اتاق و راهرو میتونید استقبال گرمی از مهمان ها داشته باشید. همچنین استفاده از المان های نوری و دکوراتیو همچون محصولات آذین پلی نور میتونه خلا نور رو در محیط خانه پر کنه.

                   

خطوط
هم ساختار خونه و هم لوازم استفاده شده در خونه میتونند خطوطی رو ایجاد کنند که عمیقا بر حال و هوای فضا تأثیر میذاره و همچنین میشه از اونها برای جلب توجه به یک نقطه کانونی استفاده کرد. این خطوط میتونند عمودی، افقی و یا ترکیبی از این دو باشند. خطوط افقی مانند جدول ها، احساس پایداری رو در فضای داخلی ایجاد می کنند و میتونند فضای اتاق رو گسترده تر کنند. خطوط عمودی اتاق در پنجره ها، درها یا شاید یک شومینه بلند دیده میشه. اونها باعث ایجاد احساس آزادی میشن و میتونند اتاق رو بلندتر نشان بدن.

                      

فرم (شکل)
فرم یکی از هفت عنصر طراحی داخلیه. نمیتونید تصور کنید که خانه شما بدون استفاده مناسب از فرم کامل باشه. به طور کلی بسیار مهمه که شما در انتها موفق به دستیابی به فرم صحیح بشید.
فرم در طراحی داخلی چیست؟ فرم چیزی نیست جز شکلی که در واقع اساس هر طراحی داخلیه. این یک طرح کلی از یک شی سه بعدی در فضا رو فراهم میکنه. شما میتونید با ترکیب یک یا چند شکل که با افزودن عناصر دیگری مانند الگوها، رنگ ها و بافت ها بیشتر میشن به اون برسید. فرم شامل طول، عرض، ارتفاع، جرم و همچنین حجم میشه. از طول و عرض و از بالا به پایین قابل اندازه گیریه و تمام این اندازه گیری ها هنگام تهیه طرح لازمه.

                

بافت
بافت به پایان کار عمق میبخشه. بافت نحوه بازتاب نور در یک فضا رو تغییر میده و میتونه با ایجاد تغییر در ظاهر و احساس اتاق، فضای متفاوتی رو ایجاد کنه. دیوارپوش های بافت دار، گچ، چرم، مخمل برش خورده و فرشهای کرکی همگی به فضای داخلی بافت اضافه میکنن. بافت ها تأثیر زیادی در طرح دارن. اونها بر نحوه بازتاب نور و صدا در اطراف یک اتاق تأثیر میذارن. وجود بافت های مختلف در یک اتاق باعث جذابیت بیشتر اون میشه. احساس صاف یا بی روح بودن اتاق رو متوقف میکنه. بافت در گرمای اتاق هم تأثیر داره. اگه در یک اتاق بافت بسیار کمی وجود داشته باشه یا اصلاً وجود نداشته باشه، بسیار سرده و دنج احساس نمیشه. در حالی که یک اتاق با بافت فراوان بسیار راحت و گرم احساس میشه. بافت های نرم گرم و جذاب هستند. در حالی که بافت های صاف میتونند کاملاً سرد باشند.

 

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...