logo-samandehi

رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

10 خرداد 1400

قهوه ای مدت ها مهجور مونده بود اما الان در مرحله ی احیاست. دهه 1970 میلادی، تعریف دوباره ای برای نسل های جدید ارائه داد و الان قهوه ای بار دیگه به عنوان یک ابزار جالب مورد توجهه. به رنگ شکلات تیره، تافی کره ای و فنجان قهوه لاته فکر کنید. متوجه میشید که این رنگ های راحت و گرم، چقدر آرامش دهنده اند. اونها میتونند در مقابل سفید، کرم و شیری، کنتراست های سردی ایجاد کنند. بعضی رنگ های قهوه ای بسته به میزان سیری رنگ، میتونند سرد وگرم باشن. طبق روانشناسی رنگ، رنگ ها میتونند واکنش های روانشناختی رو برانگیخته کنند و بر احساس و رفتار افراد تأثیر بذارند. توی این مقاله نگاهی به رنگ قهوه ای در دکوراسیون و روانشناسی این رنگ می پردازیم.

                   

رنگ قهوه ای
خوبه که قهوه ای تیره رو در اتاق هایی که احتیاج به حس راحتی و امنیت دارند به کار ببریم. قهوه ای معمولا برای نشیمن و اتاق خواب هم مناسبه. حتی قهوه ای تیره رو میشه در مقابل فیروزه ای کمرنگ یا درخشان یا در مقابل صورتی به کار برد. به یک فضای گرم و راحت عهد ویکتوریا فکر کنید. جاییکه دیوارهای قاب دار و شیشه های نسبتا مات، فضا رو دربرگرفته؛ اونموقع درک بیشتری از تاثیر این رنگ خواهید داشت. رنگ ها توی دکوراسیون داخلی به صورت تصادفی و فقط بر حسب علاقه به اون رنگ انتخاب نمیشن. توی خیلی از موارد نتایج خوب درمیاد اما در بیشتر موارد اگه شما چیزی در مورد رنگ ها و اینکه چه ترکیبی برای سبک خانه شما عالی به نظر می رسه ندونید، نتایج ممکنه هیچوقت حرفه ای بنظر نرسه. اگه تصمیم به خرید تشک پف دار یا بنفش گرفتید، باید به خاطر داشته باشید که روانشناسی رنگ برای راحتی خانواده شما بسیار مهمه. روانشناسی و تاثیر رنگ بر انسان چیزیه که طراحان داخلی خیلی به اون دقت میکنند.

با رنگ مکمل قهوه ای، میتونید احساس طبیعی بودن و راحتی رو در خانه القا کنید. قهوه ای معمولاً از رنگ ها و سایه هایی همچون سیاه، زرد، خاکستری، سبز، قرمز یا نارنجی و حتی بنفش تشکیل شده. از اونجا که این رنگ از ترکیب چندین رنگ ساخته شده، قهوه ای در هیچ جای دیگه ای از نمودار رنگ یافت نمیشه و اغلب یک رنگ خنثی محسوب میشه. اگه به شکلات، قهوه و کیک فکر کنید، رنگ قهوه ای میتونه بسیار دلپذیر باشه. این رنگ اغلب توی طبیعت یافت میشه. تقریباً هر گیاهی که پیدا کنید رنگ قهوه ای داره. بنابراین رنگ قهوه ای میتونه به ما احساس امنیت و ثبات بده. این رنگ برای بچه گربه ها مناسبه. توی چیدمان های داخلی، رنگ قهوه ای میتونه به عمق و گرما اضافه کنه. توی طرح های رنگی خنثی، میتونید کمی قهوه ای اضافه کنید تا استقبال بیشتری از اون بشه. مبلمان و یک کف پارکت زیبا یا رنگ های طبیعی میتونه بسیار خوب و زیبا بنظر بیاد.

                   

روانشناسی رنگ قهوه ای
قهوه ای مثل اکثر رنگ ها میتونه تاثیر مثبت و منفی داشته باشه. بعضی از ویژگی های اصلی مرتبط با رنگ قهوه ای در روانشناسی رنگ عبارتند از:
• احساس قدرت و اطمینان
• احساس تنهایی، غم و انزوا
• احساس گرما، راحتی و امنیت
• احساسات منفی مثل سایر رنگهای تیره
در طراحی داخلی، رنگ قهوه ای به منظور ایجاد نمای روستایی و فضای آرام به وفور استفاده میشه. اگرچه ظریفه اما این رنگ تمایل به ایجاد افسردگی داره. بنابراین اطمینان حاصل کنید که اون رو با رنگ های شاد مثل زرد، سفید، قرمز، سبز و نارنجی ترکیب می کنید.
در ادامه به چند نمونه استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی توجه کنید.

         

         

         

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...