logo-samandehi

زیباسازی شهر به کمک محصولات نورانی و رنگ

27 اردیبهشت 1400

                      

یکی از مهمترین عناصری که باعث موفقیت در زیباسازی فضای شهر میشه، کاشت گیاهان، رنگ و نور هست. رنگ، یکی از مهمترین پدیده ها در فضای شهره که از طریق نور دیده میشه. رنگ و نور نقش مهمی در زیبایی و جذابیت شهر دارند. این عناصر نشان دهنده چهره های اصلی شهر هستند به طوری که اگه از اونها به طور حرفه ای و صحیح استفاده بشه به شهر هویت میدن و باعث بازتاب فرهنگ شهر میشن. در این مقاله به نحوه زیبا سازی شهری و تاثیر نور، رنگ و گیاهان بر فضای شهر اشاره می کنیم.

تاثیر رنگ و نور در فضای شهری
رنگ ها نقش مهمی در ایجاد زیبایی بصری و ارتقای محیط دارن. در نظر گرفتن نور و روشنایی به عنوان یکی از متغیرهای محیطی بر این فرض استواره که بین کارایی فرد و شدت نور همبستگی وجود داره. یعنی با افزایش روشنایی، کارایی افراد افزایش پیدا میکنه. نورپردازی منظر شهری، در واقع ترکیبی از روشنایی خیابان، ساختمان ها، مبلمان شهری، جداول نورانی و تلویزیون های شهریست که علاوه بر ایجاد شرایط، در شب هم به عملکرد شهری ادامه میده و نقش مهمی توی امنیت و راحتی و جذابیت محیط شهری بازی میکنه.
اولین هدفی که برای نورپردازی شهری در نظر گرفته میشه، احساس امنیت و آرامش در شهره. شب های تاریک نیازمند نور کافی در سطح شهر هستن. به همین دلیل نورپردازی شهری و روشنایی برای امنیت ضروری تلقی میشه. شاید سال های زیادی با تاریک شدن شب هیچ رفت و آمدی در داخل شهر صورت نمی گرفت اما امروزه در ساعات مختلف از شبانه روز افراد زیادی توی خیابان ها هستن. چون شهر پر رفت و آمد میشه، نیازه که برای شهر نور کافی در نظر گرفته بشه. نورپردازی شهری تاثیر زیادی توی زیبایی بصری شهر داره. در جشن ها و مناسبت های مختلف فضای بسیار زیبا و شگفت انگیزی توسط المان ها و تجهیزات نوری دیگه ایجاد میشه.
بعضی از مکان ها هستن که نیاز دارن تا نورپردازی درستی براشون طراحی بشه. مثلاً مساجد، محیط های بیمارستانی، مراکز خرید، کافی شاپ و هتل ها باید طوری فضا سازی بشن که هم جلوه ی خوبی داشته باشن و هم از هزینه های اضافی پیشگیری بشه.

المان ها و سازه های نورپردازی که امروزه در شهرها برای زیباسازی شهر دیده میشه، نشان دهنده فرهنگ و سبک زندگی افراد اون اقلیمه. معمولاً المان ها و سازه های نورپردازی با هدف بیان یک مفهوم و یا یک موقعیت تاریخی یا مناسبتی ساخته میشن. المان ها برای بهتر دیده شدن نیازمند نور هستند.
قرار دادن ادوات نورپردازی مثل ریسه های نورانی به بهتر دیده شدن کمک میکنن. این ادوات به دلیل استفاده در فضای باز و قرار گرفتن زیر نور خورشید و باران و برف و همچنین قرار گرفتن در معرض باد و طوفان باید از استحکام و کارایی بالایی برخوردار باشند و می توان در چنین شرایطی از اونها در ساخت و تولید المان های نورپردازی شهری استفاده کرد. که محصولات آذین پلی نور همگی ضد آب و مقاوم در برابر ضربه اند و میتونید با خیال راحت از اونها در فضای باز استفاده کنید.

           

لوازم نورپردازی شهری
لوازم نورپردازی شهری زیر دسته های متنوعی دارن. از این تجهیزات میشه برای ایجاد روشنایی در معابر هنگام شب و یا ایجاد چشم انداز های زیبا در شهر استفاده کرد.
از لوازم نورپردازی شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• پایه چراغ روشنایی
• چراغ
• سر چراغی
• برج نوری یا دکل روشنایی
جدول نورانی
نیمکت شهری تمام پلی اتیلن
تیر چراغ و حباب پلی اتیلن نورانی
نیکت پلی اتیلن
آبنما 3 طبقه
آبنما استوانه
آبنما کروی قطر 80
توپ نورانی
لامپ پلی اتیلن نورانی
المان هرم
کمان پلی اتیلن نوری

آذین پلی نور، تولید کننده انواع محصولات نورانیه که میتونید برای زیباسازی فضای شهری از اونها استفاده کنید. برای تهیه محصولات با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

          

نور پردازی مکان های شهری روش های مختلفی داره که طراح بر اساس نیاز و تشخیص خودش میتونه از یکی از اونها استفاده کنه. به طور کلی با تغییر سه مؤلفه هدف نورپردازی، ویژگی های منبع نور و موقعیت نورپردازی می توان حالت های مختلفی از نورپردازی رو ایجاد کرد. در طرح های نور پردازی شهری بسته به اینکه چه عنصری از فضا به چه نوع نوری و از چه زاویه ای نورپردازی بشه، می توان کیفیت و حالت های مختلفی ایجاد کرد.

         

نورپردازی پس زمینه
توی این نوع نورپردازی، نور به صورت یک دست و یکنواخت منتشر میشه. روشنایی به وجود اومده توی این روش دارای استاندارد های عددی و قابل اندازه گیریه. توی نورپردازی پس زمینه فضا به گونه ای که شرط اصلی دیدن مهیا بشه روشن میشه.

نورپردازی از پایین
نورپردازی از پایین بیشتر برای نورپردازی اجسامی چون فواره ها، درخت و ندرتا مجسمه ها استفاده میشه. نورپردازی از پایین زاویش به بالاست و ممکنه آلودگی نوری و خیرگی ایجاد کنه بنابراین چراغ های اون باید مخفی باشه و فقط پوشش رویی اون قابل مشاهده باشه .

نورپردازی از پایین با زاویه
این نوع از نور پردازی شهری بیشتر زمانی استفاده میشه که عنصر مورد نظر برای نورپردازی تنها از یک جهت قابل دیدنه و با این هدفه که تنها از یک جهت دیده بشه.
این نورپردازی بیشتر حالت تأکیدی داره و بیشتر برای سطوح عمودی مثل جداره های واجد ارزش شهری، نماهای تاریخی، بیلبورد های تبلیغاتی و… کاربرد داره .

نورپردازی مستقیم
اگه هدف از نورپردازی مکان های شهری این باشه که موضوعی به خوبی دیده بشه و نظر بیننده رو به خودش جلب کنه، میشه از این روش برای نور پردازی استفاده کرد.

                 

نورپردازی از بالا با زاویه
این نورپردازی بسیار معموله و در نورپردازی کلیه سطوح عمودی، افقی، اجسام مختلف و فضا ها استفاده میشه. در نورپردازی فضاهای شهری شایع ترین مدلی که از این روش میشه نام برد، نور پردازی مسیرهای شهری از طریق قرار گیری منبع نوری به واسطه یک بازوی کوتاه بر یک تیر مانند تیر چراغ برقه .

نورپردازی از بالا
نورپردازی از بالا بیشتر برای نور پردازی سطوح افقی، اجسام و فضاها استفاده میشه. این روش بیشتر برای روشن کردن سطوح افقی، سطح فلکه ها، پارکینگ های عمومی و یا زیرگذر ها کاربرد داره. توی نور پردازی از بالا منبع نور بر روی یک بازو با زاویه قائم، جداره و یا سقف مستقر میشه و کل فضای مورد نظر مانند تونل یا زیر گذر رو روشن میکنه .

نورپردازی از درون
نورپردازی از درون بیشتر برای سطوح عمودی استفاده میشه. از بارز ترین نمونه اون میشه به جانمایی منابع نوری درون بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی اشاره کرد. این روش از نورپردازی اگه به درستی و با شدت نور مناسب انجام نگیره، موجب خیرگی میشه.

نور پردازی تزئینی
این روش از نورپردازی شهری بیشتر برای برانگیختن احساسات و تزئین محیطی توی فضاهای شهری استفاده میشه. در نورپردازی تزئینی باید به اصول زیبایی شناسی و تأثیرات روحی و عاطفی ایجاد شده در فرد توجه زیادی بشه تا بتوان فضای شهر رو زیبا تر کرد و به اون روح بخشید .
برای دست یابی به نتیجه مطلوب باید در انتخاب محل نصب تجهیزات نورپردازی و رنگ و شدت تابش اون دقت زیادی داشت. نورپردازی تزئینی تأثیر زیادی در ایجاد تنوع و جذابیت بصری داره.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...