logo-samandehi

3 گل آپارتمانی سمی که باید مواظبش باشید

19 اردیبهشت 1400

ده ها گیاه خانگی زیبا وجود دارند که میتونید اونها رو پرورش بدید اما تعدادی از اون ها حاوی مواد شیمیایی هستند که میتونند اثرات ناخوشایند یا حتی کشنده ای داشته باشند. گیاهان خانگی مسموم میتونند باعث تحریکات پوستی، ناراحتی های معده و سوزش دهان و گلو بشن. برخی از گیاهان از سایر گیاهان سمی ترند و خبر خوب اینه که بیشتر اون ها رو باید به مقدار زیادی ببلعید تا خسارت واقعی وارد بشه. با این حال اگه کودکان و حیوانات خانگی کنجکاوی دارید که ممکنه بخواهند گیاهان را بجوند یا خرد کنند، یا از پرورش این گونه ها خودداری کنید و یا مراقبت ویژه ای کنید تا اونها رو در مکانی امن که امکان دسترسی به آنها وجود نداره قرار بدید. گیاهان خانگی میتونند مزایای زیادی رو برای یک خانه فراهم کنند. اونها به بهبود کیفیت هوا کمک میکنند، به خونه رنگ اضافه میکنند و به دکوراسیون کمک می کنند. گیاهان میتونند به خواب شما کمک کنند و استرس رو کاهش میدن. جای تعجب نیست که گیاهان آپارتمانی در بسیاری از خانه ها فوق العاده محبوب شدند. با این حال ، اگه حیوانات خانگی یا فرزند دارید، مهمه که قبل از آوردن کورکورانه گیاه به خانه تحقیقات خودتون رو در مورد گیاه انجام بدین. خطرات برخی گیاهان بیشتر از فواید اونهاست چون میتونه برای افراد و حیوانات خانگی سمی باشه. برخی از محبوب ترین گیاهان خانگی که دارای سطوح سمی بالقوه خطرناکی هستند رو در اینجا ذکر کردیم.            

1) دیفن باخیا
این گیاه به دلیل داشتن برگ های بزرگ و جذاب به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب شده. برگ ها به رنگ سبز و دارای لکه های زرد روشن یا کرم هستند که به شکل های مختلفی قرار گرفته اند. ساقه ها ضخیم و شبیه عصا شکل دارند.
گیاه دیفن باخیا باعث احساس سوزش در لب ها، دهان، زبان و دستگاه گوارش میشه. اونها همچنین میتونند باعث پارگی در بافت نرم، التهاب و تورم بشن این امر ممکنه در تکلم مشکل ایجاد کنه. در موارد جدی تر، رافیدها میتونند مجاری تنفسی رو مسدود و تنفس رو مختل کنند.
ممکنه پس از قرار گرفتن در معرض شیره گیاه جوش و خارش در پوست ایجاد بشه. تماس اون با چشم میتونه به قرنیه (لایه بیرونی چشم) آسیب برسونه و باعث درد شدید میشه. استفاده از دستکش هنگام دست زدن به گیاه ایده خوبیه. مصرف گیاه ممکنه باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال بشه.
اگر به طور تصادفی گیاه بلعیده شد باید چیکار کنیم؟
طبق NIH (انستیتوهای ملی بهداشت) اگر کسی بخشی از گیاه دیفن باخیا رو جویده یا خورد، باید دهان اون فرد رو با یک پارچه سرد و مرطوب بشویید. همچنین باید شیر برای نوشیدن به اون بدید و با یک درمانگاه تماس بگیرید. اگر کسی بیهوشه یا قادر به بلعیدن نیست، هرگز نباید از طریق دهان چیزی به او داد. در صورت تماس این گیاه با اعضای بدن، باید دست و چشم فرد آسیب دیده رو نیز بشویید.
معمولاً صدمه ای که توسط دیفن باخیا وارد میشه ناخوشاینده اما جدی نیست. ناراحتی در دهان ممکنه شدید باشه و روزها ادامه داشته باشه. مرگ و میر ناشی از مسمومیت با دیفن باخیا رخ داده، اما بسیار نادره.         

2) کالادیوم
گل کالادیوم با نام فارسی فیل گوش و نام علمی Caladium bicolorمی باشد .این گل از خانواده ی Araceae بوده و خاستگاه اصلی آن (سرزمین سامبا) برزیل است .هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگ ها با کالادیوم رقابت کند .به طوری که تشریح رنگ ها تقریبا غیر ممکن است. برگ ها به شکل سر نیزه بوده و دم برگ این گل بلند است. دوام برگ ها زیاد نیست و از اول بهار تا اواخر پاییز باقی می مانند. با شروع زمستان برگ ها زرد و خشک شده و گیاه به استراحت می رود. برای حفظ ساقه های زیر زمینی در زمستان نباید آن را آبیاری نمود. گیاه بسیار جالبی در کاشت گروهی با گیاهان دیگر و همچنین استفاده از آن به عنوان سبد آویزان است .

کالادیوم ها حاوی رافیدهایی هستند که علائمی شبیه به علائم مسمومیت با دیفن باخیا ایجاد میکنند. اگرچه برای بزرگسالان مسمومیت خاصی ندارند (مقدار زیادی از گیاه قبل از بروز علائم باید خورده شود) ، اما برای کودکان خردسال و حیوانات خانگی می تواند بسیار سمی باشد.         

3) گل شیپوری
شیپوری یکی از محبوب‌ ترین گلها در آسیا، بخصوص ایران است. این گل به دلیل شکل خاص و نوین خود انتخابی بی‌نظیر برای زیباتر کردن دسته گل‌ها و باغچه هاست. شیپوری تنوع رنگی مختلفی داره، مثل سبز، صورتی، سفید، زرد و نارنجی. اگرچه اسامی دیگری هم برای اون وجود دارد ( مثل نیلوفر آبی، نیلوفر شیپوری و … ) اما رایج‌ ترین نام برای آن، همین “شیپوری” است. این گل دوست داشتنی متعلق به آفریقای جنوبی است؛ اما به دلیل راحتی رشد و بی دردسر بودنش امروزه در تمام نقاط جهان کاشته میشه.
این گل زیبا حاوی مواد سمی است که برای بزرگسالان بی خطر است. با این حال این مسئله برای افرادی که فرزند کوچک و حیوان خانگی دارند اهمیت بالایی داره.
همانطور که گفته شد این گیاهان در صورتی دچار مسمویت و عارضه میشوند که مقداری از آن بلعیده شود در غیر این صورت عارضه خاصی ایجاد نمیکنند. بنابراین سعی کنید اونها رو دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خودتون قرار بدید تا هم گیاهان و هم کودکان در امان بمونند.

نتیجه گیری

این گیاهان از محبوبیت بالایی برخوردارند و خیلی ها نمونه ای از این گیاهان رو در خونه دارن. معرفی این گیاهان صرفا جهت اینه که ازشون مراقبت بیشتری کنید و گلدون رو زیاد در دسترس کودکان و حیوان خانگی تون قرار ندید.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...