logo-samandehi

چطور در گلدان نعناع پرورش بدیم؟

7 اردیبهشت 1400

نعناع گزینه خیلی خوبی برای شروع کاشت سبزیجات در خانه ست چون یک گیاه روندست و به راحتی تکثیر میشه. فقط باید اون رو در معرض نور قرار بدید و آبیاریش کنید. ما از نعنا میتونیم در همه چیز استفاده کنیم. حتی یک لیوان آب هم با نعنا متفاوت میشه. تصور کنید که خودتون این گیاه رو پرورش بدین و هر وقت نیاز داشتین نعناع تازه رو از گلدون خودتون بچینید. خیلی لذت بخشه نه؟ با ما همراه باشید تا بهتون بگیم چطوری به سادگی خودتون در گلدان نعنا پرورش بدین.                                   

    

خواص نعنا
نعنا به دلیل خاصیت خنک کنندگیش معروفه و میتوان از اون به صورت خشک و تازه در غذاها و نوشیدنی ها استفاده کرد. برخی از خواص نعناع رو در زیر براتون آوردیم تا بیشتر با این گیاه خوش عطر آشنا بشین.

1. سرشار از مواد مغذی
برگ های نعناع حاوی بالاترین مقدار آنتی اکسیدان نسبت به سایر گیاهان موجود می باشند. روغن نعناع شامل اسیدهای فنولیک، فیتوسترون، ساپونین ها، تریترپین ها، فلانوئیدها، کاروتنوئید، آنتوسیانین ها و غیره است. روغن نعناع به طور گسترده برای مصارف مختلفی استفاده میشه. امروزه از این روغن به طور گسترده ای در آماده سازی خوراک ها، عطرها و برای درمان انواع مختلفی از مشکلات استفاده میکنن.

2. کمک به هضم غذا و سندرم روده تحریک پذیر
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال شایع دستگاه گوارشه. با علائم گوارشی مانند درد معده، گاز، نفخ و تغییر در عادات روده مشخص میشه. اگرچه درمان سندرم روده تحریک پذیر اغلب شامل تغییرات رژیم غذایی و مصرف داروها است، تحقیقات نشان داده که مصرف روغن نعناع به عنوان یک داروی گیاهی نیز میتونه مفید باشه. یک مطالعه نشان داد که 75 درصد از بیمارانی که به مدت چهار هفته از روغن نعناع استفاده کردند در علائم IBS بهبودی نشان دادند در حالی که تنها 38 درصد از بیمارانی که داروهای شیمیایی مصرف میکنند، حالشان کمی بهبود پیدا کرد.         

3. از بین بردن بوی بد دهان
آدامس های موجود در بازار با طعم نعنا یکی از مثال های خوب برای این خاصیت نعناست. تحقیقات دانشمندان نشان داده که نعنا میتونه بوی بد دهان رو تا چند ساعتی پنهان کنه.

4. افزایش عملکرد مغز
علاوه بر مصرف نعناع ، ادعاهایی وجود داره که استنشاق رایحه روغن های اساسی از گیاه نعناع میتونه عملکرد مغز رو بهبود ببخشه. یک مطالعه شامل 144 بزرگسال جوان نشان داد که بوییدن رایحه روغن نعناع به مدت پنج دقیقه قبل از آزمایش، بهبود قابل توجهی در حافظه ایجاد میکنه. مطالعه دیگری نشان داد که بوییدن این روغن ها هنگام رانندگی باعث افزایش هوشیاری و کاهش سطح ناامیدی، اضطراب و خستگی میشه.

در اینجا تنها به چند خاصیت نعناع اشاره کردیم. و حالا باید دست به کار شیم برای کاشت نعناع در گلدان.

از کجا شروع کنیم؟

• گلدان تهیه کنید
اول یک گلدان بزرگ انتخاب کنید که مناسب پرورش نعناع باشه. نعناع رشد زیادی داره و تکثیر پیدا میکنه. پس هر چه گلدونتون بزرگ تر و عمیق تر باشه میتونید نعناع بیشتری داشته باشید. اگر جای کافی برای قرار دادن گلدان بزرگ ندارید، میتونید از یک گلدان متوسط استفاده کنید. اما به قطر اون توجه کنید که حداقل باید 30 سانتی متر باشه. برای این کار پیشنهاد ما به شما گلدان های سینوسی طرح سنگ و گلدان مکعب مستطیل آذین پلی نوره که هم ابعاد مناسبی برای پرورش نعناع داره و هم دارای سوراخ زهکش در زیر گلدانه.                                           

       

• بذر تهیه کنید
بذر نعناع مورد نظرتون رو از گل فروشی ها یا فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه کنید. نعنا معمولا به راحتی از بذر رشد نمیکنه و بیشتر در تخصص باغدارهاست. بعد از تهیه بذر، اون رو مستقیما در خاک یا کمپوست قرار بدین.

• از یک نعنا تازه قلمه تهیه کنید
از یک دوست یا آشنایی که میدونید نعناع پروش میده یا حتی سبزی فروشی محلتون چند برگ تازه نعنا تهیه کنید. سپس اگر از روی زمین میخواید نعناع رو تهیه کنید، 1.3 سانتی متر از بالای محل اتصال ساقه به زمین رو با یک قیچی تیز ببرید. مطمئن شید قسمتی که بریدید حداقل 10 الی 15 سانتی متر طول داشته باشه و بعد برگ های اضافی رو جدا کنید. اگر هم از سبزی فروشی محلتون تهیش کردید، به یاد داشته باشید که رشد هر گیاهی از جمله نعناع از طریقه قلمه زدن همیشه تضمین نمیشه اما خیلی وقت ها جواب میده و باید امتحانش کنید.

• یک لیوان رو پر از آب کنید
شاخه های تازه بریده شده رو توی لیوان قرار بدین تا ریشه های جدید رشد کنن. لیوان آب رو در مکانی گرم و آفتابی نگه دارید و منتظر رشد ریشه های سفید از ساقه بریده شده باشید. در صورت لزوم، به لیوان آب اضافه کنید تا پر بمونه.

• صبر کنید تا ریشه سفید نعناع چند سانتی متر رشد کنه
ریشه های نعناع میتونن به اندازه عمق گلدونتون رشد کنند. اما برای کاشتن گیاه چند سانتی متر کافیست.

• در گلدون خاک بریزید
گلدون رو تا لبه پر از خاک نکنید و 1 قسمت از 3 قسمت گلدون رو خالی بزارید. از خاک غنی برای گلدون استفاده کنید. نعناع برای رشد به خاک غنی و زهکشی مناسب نیاز داره.

• قلمه رو در خاک قرار بدین
قلمه ای که درست کردین رو در خاک قرار بدین. ریشه ها رو به درستی در خاک بذارید و اطرافش رو با خاک پر کنید.

چند نکته درباره نگهداری از نعناع

• خاک نعنا همیشه باید مرطوب باشه. پس هر وقت دیدید خاکش خشک شده، به آن آب بدین.
• تا وقتی همه برگ ها در گلدان به طور کامل رشد و تکثیر پیدا نکردند آنها رو نچینید.
• هرگز اجازه ندید گیاه نعناع شما گل بده. گلدهی باعث میشه که مواد مغذی گیاه صرف تولید گل شده و درنتیجه سرعت رشد برگ های نعناع کُند میشه.
• هر چند سال یکبار گیاه رو تکثیر کنید. خاک رو به چهار قسمت تقسیم کنید و سپس هر قسمت رو در یک گلدان جدید با قطر 30 سانتی مترقرار بدین. بهتره که اونها رو به داخل اتاق انتقال بدین. اگر شما گیاه رو تقسیم نکنید، گیاه رنج میبره و برگ ها هم پرپشت نمیشن.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...