logo-samandehi

همه چیز درباره کاکتوس

3 اردیبهشت 1400

کاکتوس از نام یونانی Kaktos گرفته شده است. کاکتوس یک گیاه منحصر به فرد است. مقدار زیادی آب را در خود ذخیره می کند که به آن این امکان را می دهد که در دمای شدید زنده بماند. تقریباً همه کاکتوس های بومی در زیستگاه های گرم و خشک آمریکای جنوبی و شمالی هستند. تقریباً 2000 گونه مختلف کاکتوس در دنیا وجود دارد. با این حال، کاکتوس به عنوان یک گیاه بسیار جذاب بوده که دارای اشکال، اندازه و رنگ های مختلف است که به یک گیاه محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. بنابراین، از بین رفتن زیستگاه و جمع آوری بیش از حد آن راه حل خوبی برای زنده نگهداشتن کاکتوس ها در طبیعت است. به همین دلیل، برخی از گونه ها در فهرست معرض خطر انقراض قرار دارند.

اشکال و اندازه های گوناگون کاکتوس

• عمر کاکتوس ها بسته به نوع آن از 15 تا 300 سال طول می کشد. کاکتوس ها در اندازه های بسیار متفاوتی وجود دارند. یکی از بزرگترین گونه ها وقتی کاملاً پر از آب شود می تواند به 20 متر ارتفاع و 2177 کیلوگرم برسد. کوچکترین گونه ی کاکتوس معمولاً فقط چند سانتی متر ارتفاع دارد.
• کاکتوس ها به زندگی در مناطق خشک عادت کرده اند. بنابراین آنها می توانند مقدار زیادی آب را در ساقه و ریشه ذخیره کنند تا در دوره های خشکسالی جان سالم به در ببرند. علاوه بر ذخیره آب، از ساقه ها برای فتوسنتز، فرآیند تولید غذا از نور خورشید و دی اکسید کربن نیز استفاده میکنند.
• ریشه های کاکتوس می تواند تا 2.1 متر قطر داشته باشد، اگرچه فقط چند سانت از آن در زمین قرار دارد آب را به راحتی از شن و ماسه رد میکند. بنابراین ریشه کاکتوس ها عمق کمی دارند و اما قطر آنها به دلیل جمع آوری آب زیاد است.
• کاکتوس ها دارای اشکال استوانه ای، درخت مانند، گرد ، ستاره دریایی یا نامنظم هستند. سطح آنها می تواند صاف یا پوشیده از برجستگی باشد. شکل و اندازه گلهای کاکتوس می تواند متفاوت باشد که به نوع و نوع گرده افشانی بستگی دارد.
• رنگ کاکتوس ها می تواند سبز، قهوه ای و سبز یا مایل به آبی باشد. کاکتوس بر روی یک سطح ماده مومی تولید می کند که مانع از دست دادن آب از طریق تعرق (تبخیر آب از طریق سوراخ های کوچک در دوره های با درجه حرارت بالا) می شود.

    

خار کاکتوس
کاکتوس ها به جای برگ دارای خار هستند. آنها می توانند نرم یا سفت، منحنی یا مستقیم، پراکنده یا تا حدی مرتب باشند. طول خارها می تواند تا 15 سانتی متر رشد کند.

خارها دو نقش مهم دارند:
• آنها مانع از دست دادن بیش از حد آب توسط تعرق گیاه می شوند
• حیوانات را از خود دور می کنند
خار کاکتوس حاوی مواد سمی نیست و بی خطر است. اگر این جراحت بسیار عمیق باشد ممکن است بدلیل خاک و میکروب هایی که در اثر محیط بیرون روی آن نشسته شما را دچار عفونت کند.

آیا کاکتوس گل می دهد؟
کاکتوس ها همه گیاهان گلدار هستند اما برخی از آنها شکوفه های برجسته تری دارند و تعداد کمی از آنها مانند Mammillaria ، Gymnocalycium و Parodia وجود دارد که به صورت رنگارنگ و چشمگیری گل می دهند.

    

هر چند وقت یک بار باید یک کاکتوس را آبیاری کنید؟
بهتر است در بهار، تابستان و در زمستان آب کمتری بدهید. به یاد داشته باشید که از آبیاری زیاد گیاه خودداری کنید. بهتر است قبل از آبیاری مجدد گیاه، اجازه دهید خاک کمی خشک شود.

بهترین انواع برای مبتدیان کدامند؟
کاکتوس Gymnocalycium دارای صفحه هایی بسیار رنگارنگ، معمولاً قرمز یا زرد است. کاکتوس Opuntia که به کاکتوس های خال خال معروف هستند، دارای لکه هایی از موی طلایی در پس زمینه سبزند. بنابراین شکل مدرن و هندسی دارند. و کاکتوس خاردار (Mammillaria) به راحتی قابل رشد است و دارای گلهای کوچک صورتی دوست داشتنی است.

گیاه کاکتوس چه مدت زندگی می کند؟
در فضای باز کاکتوس های وحشی می توانند صدها سال زندگی کنند. در خانه ممکن است 10 سال یا بیشتر زنده بمانند. مشکلی که در مورد کاکتوس های قدیمی پیش میاید این است که هر ضربه، خراش یا لکه ای که به به آنها وارد شود با روی آنها باقی می ماند، بنابراین با پیرتر شدن به نظر می رسد جذابیت کمتری داشته باشند.

در ادامه تصویر چند نمونه از کاکتوس های کمتر دیده شده رو مشاهده میکنید.

      

       

      

        

گلدان های آذین پلی نور
آذین پلی نور اولین و بزرگترین تولید کننده المان های نوری در خاورمیانه است. تمام محصولات از جنس پلی اتیلن و ضد آب هستند. شما میتوانید برای کاکتوس های زیبایتان از گلدان های نورانی با قابلیت تغییر نور تا 16 رنگ و گلدان های غیر نورانی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

            

 

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...