logo-samandehi

چند روش ساده برای تقویت خاک گلدان

31 فروردین 1400

چند روش ساده برای تقویت خاک گلدان
کود دادن به باغ یک روش عالی برای بهبود عملکرد خاک و اطمینان از خوب رشد کردن گیاهان است. کود تجاری میتونه گران قیمت و پر از مواد شیمیایی مضر و سمی باشه. با استفاده از محصولات غذایی و گیاهان میتونید خاک باغچه و گلدون خودتون رو خیلی ارزان و به طور طبیعی بارور کنید. همچنین میتونید از محصولات حیوانی به عنوان کود طبیعی و ارزان استفاده کنید. توی این مقاله به چند ماده ارزان و دسترس اشاره میکنیم که میتونید با استفاده از اونها به راحتی خاک گلدون رو تقویت کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

تفاله قهوه
از تفاله قهوه به عنوان کود استفاده کنید. تفاله قهوه حاوی مواد مغذی خوبی برای گیاهان مانند نیتروژن، اسید فسفریک و پتاسیم است. به خصوص برای زغال اخته، گیاه همیشه بهار، آزالیا ، گل رز و درختان میوه دار مفید هستند. یکی دیگه از خواص تفاله قهوه برای گیاه، جلوگیری از رشد علف هرز و دور کردن آفات است. از تفاله قهوه خودتون استفاده کنید یا اون رو از کافی شاپ ها تهیه کنید. بذارید قهوه های استفاده شده خشک بشن و سپس اونها رو مانند کود گیاهی روی خاک گیاهان خود پراکنده کنید.

         

پوست موز
موز به دلیل محتوای پتاسیم به شما کمک میکنه تا سالم بمونید و مواد مغذی مورد نیاز رو دریافت کنید. این امر در مورد پوست موز هم صدق میکنه. هنگامی که پوست شروع به تجزیه میکنه مواد مغذی ضروری از جمله پتاسیم رو به گیاهان میده. موز برای تأمین پتاسیم گیاهان به ویژه گل سرخ عالی است. پوست موز حاوی مواد مغذی ای است که برای داشتن یک گیاه سالم به اونها نیاز دارید. با این حال، موز حاوی هر آنچه گیاه شما نیاز دارد نیست. با تجزیه شدن پوست موز پتاسیم و همچنین مقادیر کمی نیتروژن، فسفر و منیزیم به خاک اضافه میشه. از ترکیب پوست با کودهای کاملا گیاهی استفاده کنید تا مطمئن شید گیاهان شما همه مواد مغذی مورد نیاز رو دریافت می کنند. یک موز کامل یا فقط پوست اون رو لایه بالایی خاک در کنار بوته های گل رز و گیاهان دیگر دفن کنید و بعد از مدتی پوست موزهای قدیمی رو با تازه جایگزین کنید.

            

پوست تخم مرغ
از هیچ کسی پنهون نیست که تخم مرغ ها سرشار از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. تخم مرغ یکی از مغذی ترین غذاهای کره زمین است. در سراسر جهان یک فرد به طور متوسط سالانه حدود 150 تا 200 تخم مرغ مصرف میکنه. این یعنی بیش از یک تریلیون تخم مرغ در سال! تا حالا این رو از خودتون پرسیدید که: "چه اتفاقی برای اون همه پوسته تخم مرغ می افته؟"
پوسته یک تخم مرغ از حدود 96٪ بلورهای کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل شده است که توسط پروتئین ها به هم متصل شدن. روش های معمول تجاری برای دفع پوسته های تخم مرغ شامل استفاده به عنوان کود یا منبع کلسیم در غذای حیوانات است اما مصرف کننده های خانگی معمولاً اونها رو در سطل آشغال آشپزخانه می اندازن.
پوسته تخم مرغ یک ترکیب عالی برای اضافه کردن به خاک گلدان است. اگر در باغچه یا گلدون خودتون با حلزون ها مشكل دارید، سعی كنید پوسته های تخم مرغ درشت رو در اطراف گیاهانی كه این آفت های كوچك در اون غذا میخورند بپاشید. لبه های تیز پوسته ها با ساییدن پای حساس نرم تنان باعث جلوگیری از ورود مجدد حلزون ها میشه. بیشتر حلزون ها برای پیدا کردن جای بهتر و بی دردسر از باغ یا گلدون شما میرن. عادت کنید هفته ای یک بار پوسته تخم مرغ تازه به خاک خود اضافه کنید. ریشه گیاهان برای رشد و نمو نیاز به تأمین مداوم کلسیم دارند که در پوسته تخم مرغ یافت میشه.

      

کود سبز
کود سبز را با گیاهان درست کنید. کود سبز کود طبیعی و خوبی برای باغ و گلدان شماست. گندم، جو دوسر، گندم سیاه یا چاودار، شبدر، نخود فرنگی و باقلا رو با هم ترکیب کنید و سپس کود رو روی خاک باغچه یا گلدون خود پخش کنید. این کار را یکبار در فصل انجام بدید.

خاکستر چوب یا خاک اره
اگر اخیراً با چوب آتش درست کرده اید، پس احتمالاً خاکستر زیادی دارید. خلاص شدن از دست اونها میتونه کمی آزاردهنده باشه، اما همچنین یک منبع با ارزش مواد مغذی است که آن را به یک منبع عالی برای خاک گلدون تبدیل میکنه. از خاکستر چوب یا خاک اره به عنوان کود استفاده کنید. خاکستر چوب و خاک اره به خاک کلسیم و پتاسیم اضافه می کنند. خاکستر چوب به طور طبیعی سرشار از پتاسیم است که گل و میوه دهی را تقویت میکنه. همچنین حاوی فسفر و عناصر ریز غذایی شامل منگنز، آهن، روی و کلسیم است. میتونید خاکستر چوب رو از ته شومینه یا منقل آتش بردارید و خاک اره هم از فروشگاه های چوب یا نجاری ها تهیه کنید.

               

کود حیوانی
خاک رو با کود دامی قدیمی کود دهی کنید. کود طبیعی برای باغ عالی است. از کود گاو، اسب، خوک و سگ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را بعد از شش ماه استفاده کنید چون کود تازه برای گیاهان بیش از حد قویه. کود قدیمی رو روی خاک باغچه خود پخش کنید یا با خاک مخلوط کنید.

       

کود ماهی
برای تهیه کود ماهی از روده و استخوان ماهی استفاده کنید. روده، استخوان و سر ماهی منبع خوبی از مواد مغذی گیاه مانند نیتروژن ، پتاسیم، اسید فسفر و اسیدهای آمینه است. میتونید از روده، استخوان و سر تازه ماهی هایی مانند ماهی تن یا ماهی آزاد استفاده کنید. یا در طول سال قطعات ماهی رو منجمد کنید تا بتونید در بهار کود ماهی درست کنید. کود ماهی مخصوصاً برای سبزیجات برگ دار ، چغندر ، جوانه های بروکسل و کلم بروکلی مفید است. مقداری ماهی را با 2 قسمت آب در یک ظرف در بسته ترکیب کنید. آن را در مکانی آفتابی و دور از خانه قرار دهید تا بوی آن شما رو اذیت نکنه. حدود دو هفته هر دو روز یکبار مخلوط رو هم بزنید. سپس کود ماهی آمادست تا اون رو برای گلدون یا باغ خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...