logo-samandehi

4 مزیت علمی نگهداری از گل و گیاه

25 مرداد 1401

 بسیاری از افراد، گل و گیاهان را به دلیل زیبایی خریداری می‌کنند و بیشتر جنبۀ زینتی آن برایشان اهمیت دارد؛ اگرچه این هم یکی از ویژگی‌های مهم گل و گیاهان است. وگرنه هیچ‌کس تمایل ندارد از یک موجود زشت و بی‌خاصیت نگهداری کند. گل و گیاهان علاوه بر زیبایی ظاهری، تأثیرات مثبت دیگری نیز بر روی انسان دارند که معمولاً کمتر دربارۀ آ‌ن‌ها صحبت می‌شود. در این مقاله قصد داریم به 4 مزیت علمی استفاده از گل و گیاه اشاره کنیم؛ تا اگر اهل نگهداری از گیاهان هستید، بیشتر با تأثیرات مثبت آن‌ها آشنا شوید و یا اگر تابه‌حال گیاه نداشته‌اید، زودتر دست‌به‌کار شوید تا از فواید آن غافل نشوید.

     

همان‌طور که گفته شد گیاهان آپارتمانی نه‌تنها دکوراسیون شما را زیبا می‌کنند، بلکه بر روی سلامتی جسم و روح شما نیز تأثیر مثبت خواهند گذاشت. محققان عقیده دارند با توجه به اینکه انسان‌ها تقریباً 85 درصد از زمان خود را در فضاهای بسته می‌گذرانند، بنابراین راحت‌ترین راه برای اینکه بیشتر با طبیعت در ارتباط باشند این است که از گل و گیاهان در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنند. گیاهان آپارتمانی می‌توانند مزایای زیر را به همراه داشته باشند: 

بهبود کیفیت هوای محیط

به گفتۀ یکی از باغبان‌های حرفه‌ای به اسم کاتی کِنِدی، چیزهای زیادی در خانه وجود دارد که باعث آلودگیِ هوای محیط می‌شود. برای مثال می‌توان به مواد شوینده، رنگ، کپک و دود ماشین‌هایی اشاره کرد که از پنجره به داخل خانه می‌آید؛ در صورت استفاده از گیاهان، می‌توان دی‌اکسید کربن را با اکسیژن تازه جایگزین کرد و کیفیت هوای محیط را بهبود بخشید.

با توجه به تحقیقات ناسا که در سال 1989 انجام شد، گیاهان آپارتمانی می‌توانند کیفیت هوای محیط را با حذف مواد شیمیایی سرطان‌زا افزایش دهند. تحقیقات دیگری نیز نشان داده است که حتی خاک موجود در گلدان، می‌تواند به تمیز کردن هوا کمک کند.

به گفتۀ ناسا، هرچقدر گیاه شما بزرگ‌تر و با برگ‌های پهن‌تر باشد، بهتر است؛ بنابراین اگر در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنید و در معرض آلودگی هوا هستید، استفاده از گیاهان آپارتمانی علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، به پاکیزه کردن هوای محیط شما نیز کمک می‌کند. در ادامۀ همین بحث، می‌توانید نگاهی به مقالۀ «4 گیاه بی‌دردسر برای نگهداری در خانه» بیندازید.

کاهش استرس

نتیجۀ تحقیقات سال 2015 نشان داده است که اهمیت دادن و مراقبت از گیاهان آپارتمانی، به کاهش استرس افراد کمک می‌کند و باعث سرکوب فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک و کاهش فشارخون می‌شود. شرکت‌کنندگان در این تحقیق، بر این باورند که کار کردن در فضاهایی که با گیاه تزئین شده است، حس آرامش بیشتری به آن‌ها می‌دهد.

   

رنگ سبز از آن رنگ‌هایی است که احساس سرزندگی و آرامش را به افراد منتقل می‌کند؛ بنابراین نتایج ثابت کرده است، بیمارانی که در اتاقشان گل و گیاه دارند، دورۀ نقاهتشان کوتاه‌تر است و با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کنند. اگر با استرس و اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کنید و یا مشکل حواس‌پرتی دارید، تحقیقات علمی ثابت کرده است که نگهداری از گیاهان می‌تواند به روحیه و سلامت روان شما کمک کند. گلدان‌های بزرگ زیبا، می‌توانند علاوه بر تأثیر مثبتی که بر روی دکوراسیون منزل یا محل کار شما می‌گذارند، روحیۀ خودتان را نیز متحول کنند.

افزایش ایمنی بدن

برای داشتن بدنی سالم، باید سیستم ایمنی بدن قوی باشد؛ بعضی از گیاهان به همین منظور شناخته می‌شوند و خواص آن‌ها ثابت شده است. برای مثال بعضی از گیاهان در دوران حساسیت فصلی، قدرت جسمانی شما را افزایش می‌دهند و احتمال بیماری را کاهش می‌دهند. این بحث تنها دربارۀ سلامت فیزیکی نیست و شامل بهبود سلامت روان نیز می‌شود.

اگر به آن فکر کنید، می‌بینید که کاملاً هم منطقی است؛ زمانی که شما به دلیل هوای تمیز محیط، کیفیت خوابتان افزایش پیدا کند و به دلیل رسیدگی یا نگاه کردن به برگ زیبای گیاهان، استرستان کاهش پیدا کند ناخودآگاه احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و بدن شما آمادگی بیشتری برای مقابله با ویروس دارد.

نتیجۀ یک تحقیق نروژی نشان داده است که استفاده از گیاهان در فضای خانه، تا 60 درصد بیماری را کاهش می‌دهد. این دلیل می‌تواند به‌تنهایی قانع‌کننده باشد و شما را موجب کند تا هر چه زودتر یک گیاه به فضای خانۀ یا اتاق خود اضافه کنید. دراین‌باره پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «چند ایده برای گلدان گوشۀ اتاق» را مطالعه کنید.

افزایش تمرکز و بهره‌وری

تحقیقات نشان داده است، زمانی که در اطراف افراد گیاه وجود داشته باشند، تمرکز بهتری روی کارهای تمرکز محور دارند. یک تحقیق دیگر نشان داده است، افزودن گیاهان به فضای کار، بهره‌وری افراد را تا 15 درصد افزایش می‌دهد. ادعای این تئوری بر این است که هر وقت حواسمان لحظه‌ای از صفحۀ مانیتور پرت می‌شود و به گیاهان نگاه می‌کنیم، به ما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری پیدا کنیم.

اگر هنوز جای چند گیاه در دفتر کارتان خالی است، پیشنهاد می‌کنیم با اضافه کردن چند گلدان زیبا که با فضای شما متناسب هستند، حل و هوای فضا را عوض کنید و تمرکزتان را افزایش دهید. گلدان‌های رومیزی پلی‌اتیلن می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند؛ زیرا تنوع بالایی دارند و به دلیل سبک مینیمال، برای فضاهای کاری مناسب هستند.

خلاصه...

جای خالی گیاهان سبز و درختان در زندگی مدرن انسان خالی است. همان‌طور که به 4 مزیت نگهداری از گل و گیاهان اشاره شد، گیاهان علاوه بر زیبایی ظاهری، تأثیرات مثبت دیگری نیز بر روی انسان می‌گذارند که بسیار قابل‌توجه هستند. در هر فضایی، حداقل یک فضای خالی برای قرار دادن گلدان یافت می‌شود. شاید به‌ظاهر یک گلدان تأثیر چندانی نداشته باشد؛ اما برگ‌های سبز گیاه و حس خوبی که منتقل می‌کند، در سلامتی مؤثر است.

گلدان‌های نورانی آذین پلی نور، علاوه بر تنوع بالا دارای قابلیت تغییر رنگ و تنظیم نور هستند و به افزایش سرعت رشد گیاهان نیز کمک می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید به صفحۀ محصولات مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

هر آنچه که به دنبال آن هستید را بیابید...